• Ocak 17, 2022

HAZIRLIK 1: Bilgisayar Kurma Araçları

ByEnsar Ay

Kas 29, 2021

Hazırlamanız gereken ilk şey, kurulumu tamamlamak için gereken araçları toplamaktır. Aşağıdaki malzemeleri önceden hazırlamak, kurulum işleminizin sorunsuz geçeceğinden emin olmanızı sağlar.

  • Çalışma alanı. Üzerinde çalışabileceğiniz bir yere ihtiyacınız olacak. Bu bir masa olabilir. Hassas bileşenlere zarar verebilecek, beklenmedik bir elektrostatik boşalmayı önlemek için ayağınızın altında halı olmamalıdır.
  • Tornavidalar. Neredeyse tüm işler için PH2 tornavidaya ihtiyacınız olacak.M.2 cihazı kuruyorsanız ayrıca bir Phillips #0 tornavidaya ihtiyacınız olacak.

İpucu: Manyetik tornavidalar vidaları kasanın içine düşürmenizi önler (manyetik uç çok zayıf olduğundan bileşenlerinize bir etkisi olmayacaktır).

HAZIRLIK 2: Oyun Bilgisayarı Kasaları

Bileşenleri seçmeye başlamadan önce kasaya veya en azından kasa boyutuna karar vermeniz gerekir.

Kasa seçerken öncelikle bilgisayarı nereye koyacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayarınızın nihai konumu en fazla ne kadar büyük boyut seçebileceğinizi (veya seçemeyeceğinizi) belirlerken aynı zamanda çeşitli üst düzey kasa özelliklerine para dökmenize gerek olup olmayacağını da anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bilgisayarınız masanın altında kalacaksa tamperli cama sahip bir yan panele para vermek istemezsiniz.

Tam boy, orta boy ve küçük boy olmak üzere üç boy kasa vardır. Bunlar çok genel kategorilerdir (kasa boyutları üreticiler arasında standart değildir) ancak anakart boyutuna bağlı olarak üretilirler.

HAZIRLIK 3: Oyun Bilgisayarı Parçaları
Şimdi sıra bileşenlerinizi bir araya getirmeye geldi. Bu adım üzerinde ne kadar uğraşacağınız size kalmış. Her bileşeni tek tek kendiniz araştırabilir ve sıfırdan özel bir kurulum yapabilir ya da internetten hazır bir kurulum bularak bunu kendi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun hâle getirebilirsiniz.
Bileşenleri seçmeye başlamadan önce kesinlikle bir bütçe planlaması yapmanızı öneriyoruz (bileşen alışverişlerinde ipin ucu kolayca elden kaçabilir). Unutmayın, bileşenleri her zaman daha sonra tek tek yükseltebilirsiniz.
İpucu: Alışverişe başlamadan önce bir kurulum listesi yapın. Tüm bileşenlerin birbirleriyle uyumlu olmaları gerekir.
İpucu: Bilgisayarı belirli bir oyunu oynamak istediğiniz için kuruyorsanız o oyun için tavsiye edilen sistem gerekliliklerini kontrol edin ve planınızı buna göre yapın.
Kasanızın yanında bir oyun bilgisayarı kurarken ihtiyacınız olan bileşenlerler şunlardır:
Merkezi işlem birimi (CPU)
Anakart
Bellek (RAM)
Grafik işleme birimi (GPU)
Depolama
Güç kaynağı birimi (PSU)
Sistem soğutma
Oyun çevre birimleri
işletim sistemi (OS)
Her bileşenin ne yaptığına, neden gerekli olduğuna ve alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir